Ūdens pH reakcijas nozīme

Liela daļa saimniecību ir saskārušās ar situāciju, kad kāds augu aizsardzības līdzeklis (AAL) nenostrādā kā gaidīts vai ir maz efektīvs. Vainojam sevi, ka pievienojām mazāku AAL devu, ka esam ieekonomējuši un nopirkuši lētāku līdzekli, vai arī vainojam ražotāju, ka tas ražo maz efektīvus līdzekļus.

Iemesli kāpēc AAL un lapu mēslojums šķietami nestrādā var būt pavisam citi:

 • pārāk augsta ūdens pH reakcija ūdenim, ko izmantojam darba šķīdumā (optimālais pH 5.5-6.0);
 • pārāk ciets ūdens (satur daudz kalcija un magnija jonus);
 • nepiemērots sprauslu lielums miglotājam, veidojot pārāk lielas piles.  Piles daļēji noklāj lapas virsmu vai nenonāk zemāko lapu līmenī;
 • ūdenim ir salīdzinoši augsts virsmas spraigums, daļa šķīduma notek no lapu virsmas uz augsnes;
 • AAL vai lapu mēslojumu miglošana, kad vēl nav nožuvusi rasa (rasu varam pielīdzināt lietum);
 • helātu savienojumi noārdās, kā rezultātā mikroelementi augiem ir grūtāk uzņemami (optimālais pH 5,5-5,8).

Vairumā gadījumu iemesls ir cietais ūdens un/vai augsta ūdens pH reakcija. Ir AAl, kas ir stabili pie dažādiem pH līmeņiem, tai pašā laikā ir virkne līdzekļu, kas zaudē stabilitāti par 50% pie pH 8 pēc 10 minūtēm, pie pH 7 – 8 stundu laikā.

Ūdens pH reakcija Latvijas ūdens krātuvēs

Saimniecības cenšas ņemt labu ūdeni no dīķiem, upēm vai citām ūdens krātuvēm, tomēr ūdens pH līmenis pie mums ir 7.0-8.5, retos gadījumos pat 9.0. Sārmainā ūdenī (pH virs 8) daudzas ķīmiskās vielas izsauc aktīvo vielu sadalīšanaos, kas samazina AAL efektivitāti. Tāpēc nav ieteicams atstāt sagatavotu darba šķīdumu pa nakti.

Galvenokārt kalcija, Ca2+ un magnija, Mg2+ jonu daudzums ūdenī veido ūdens cietību. Pievienojot AAL vai lapu mēslojumu cietam ūdenim, Ca un Mg joni savienojas ar aktīvo vielu un efektivitāte krītas. Īpaši jūtīgi pret lielu kalcija un magnija jonu daudzumu ūdenī un sārmainu ūdeni ir glifosāti.

Ūdens pH reakcijas jūtīgās aktīvās vielas ir visi glifosāti, 2,4-D un MCPA, fenmedifams, sulfosulfurons, dikvāts.

Risinājums – ūdens pH reakcijas mazinātājs LIGNUM PLUS (jaunais nosaukums PH water power).

 • samazina ūdens pH reakciju;
 • mīkstina ūdeni;
 • satur virsmas aktīvo vielu, mazinot ūdens spraigumu un ļauj lapu noklāt ar darba šķīdumu;
 • novērš helātu savienojumu noārdīšanos;
 • mazina Ca un Mg jonu negatīvo ietekmi uz AAL un sekmē to iedarbību;
 • palīdz izšķīdināt bākas maisījuma nogulsnes (ja lietoti vairāki AAL).

Vai tas atmaksājās?

Vai tas ir izdevīgi lietot šo produktu AAL un lapu mēslojuma miglojuma reizēs? Saimniecības sezonā  iegulda 100-150 eur/ha augu aizsardzības līdzekļos un lapu mēslojumā.

Lignum plus izmaksas ar maksimālo normu uz 200l ūdens  (pH virs 8.0), miglojot četras reizes sezonā (AAL, lapu mēslojums): 640 ml/ha jeb 4.70 Eur/ha ar PVN.

* Lignum Pluss ir ņemts kā maksimālā deva pie ph virs 8 (160ml/ha reize) 4 miglojumiem.
** Pieņemot, ka lapu mēslojumi un AAL izmaksas 100eur/ha ar PVN.

Lietošana:
Atkarībā no ūdens pH līmeņa, tiek piemērota Lignum plus deva – jo augstāks pH līmenis, jo vairāk nepieciešams pievienot. Ieliet bākā 1/3- 2/3 no nepieciešamā ūdens(atkarībā no produkta un miglotāja rekomendācijām), pievienot Lignum plus un skatāmies kādā krāsā iekrāsojās ūdens. Optimālais ūdens pH līmenis ir 5,5-6,0, lietojot Lignum plus, ūdens iekrāsojas apelsīnu krāsā. Pēc tam pielej AAL un lapu mēslojumu noteiktā secībā tad atlikušo nepieciešamā ūdens daudzumu un atlikušo Lignum Pluss devu.(Lignum Pluss beigu devu aprēķināt proporcionāli pirmajai devai.)

Lignum plus pievieno noteikti sākumā, AAL noteikti beigās, lai Lignum plus  saistītu kalcija un magnija jonus. Ja AAL lietos pirmo, tad cietā ūdenī Ca un Mg joni var sasaistīties ar AAL aktīvo vielu, padarot to maz efektīvu.

Ja ūdeni miglotājam piegādājiet ar mucām, ūdens pH korekciju varat veikt mucā. Uzpildiet 1/3-1/2 no mucas ietilpības ar ūdeni, pievienojiet Lignum plus atkarībā no ūdens pH reakcijas, pārbaudiet vai ūdens iekrāsojas apelsīnu oranžā krāsā. Ja ūdens iekrāsojas dzeltenā krāsā – Lignum plus ir pievienots par maz, rozā krāsā – par daudz. Uzpildot atlikušo ūdens daudzumu, Lignum plus pievieno, koriģējot daudzumu un vēlreiz pārbauda krāsu.

Jāņem vērā arī fakts, ka pavasarī un vasarā ūdens pH rādītāji atšķirsies. Pēc lietus ūdens pH līmenis būs zemāks, sausā laikā - augstāks.

Obligāti nodrošiniet nepārtrauktu darba šķīduma maisīšanu!

 

! Nelietot ar varu (Cu) saturošiem produktiem un kalcija trisulfātu.