Solis uz ilgtspējīgu lauksaimniecību

Viens no LPKS Agrario mērķiem  ir ilgtspējīga lauksaimniecība.  Arī katrs no mums vēlas, lai mūsu bērni un mazbērni dzīvotu veselīgākā vidē.  Eiropas Savienības politika mūs virza tajā pašā virzienā – obligāta trešā kultūra, slāpekļa normas samazināšana, fungicīdu lietošanas ierobežošana u.c.

LPKS Agrario ir apkopojis informāciju par bioloģiskas izcelsmes preparātiem, kas:

-   Palielina ražību par 5-30% (paaugstina pielietoto minerālmēslojumu efektivitāti);
-   Ļauj samazināt mēslošanas līdzekļu normas līdz 15-50%, saglabājot kultūraugu ražību;
-   Neitralizē augu aizsardzības līdzekļu radīto stresu; paaugstina augu ziemcietību un sausumizturību;
-   Paaugstina augu imunitāti pret slimībām, palīdz augiem atkopties pēc bargas ziemas u.c.

Kā tas ir iespējams? Bioloģiskas izcelsmes preparātiem lauksaimnieku vidū ir skeptiska iesauka  - brīnumlīdzekļi. Patiesībā brīnumu tur nav. Ja ieskatamies dziļāk, kas tie tādi ir baktērijas, humīnskābes, aminoskābes, citokinīns u.c. Tas nav nekas jauns, par to runā lauksaimniecības universitātē un pasniedzēji skaidro kāda tiem nozīme augu attīstībā un augsnes mikrobioloģiskajā aktivitātē. Bioloģiskas izcelsmes preparāti aktivizē augsnes mikroorganismu darbību, mikroorganismi  pārveido barības vielas augiem uzņemamā formā un stimulē sakņu augšanu, pastiprinot augu apgādi ar barības vielām.

Kāpēc jārūpējas par augsnes mikroorganismu aktivizēšanu? Ilgstoša minerālmēslu lietošana samazina augsnes mikrobioloģisko aktivitāti. Ar mikroorganismiem ir līdzīgi kā ar cilvēkiem. Ja mums nodrošina gardas brokastis, pusdienas un vakariņas vai mēs iesim uz veikalu pirkt maizi, sviestu, katupeļus? Nē. Ar mikroorganismiem ir līdzīgi, mēs tiem iedodam bezmaksas brokastis, pusdienas un vakariņas minerālmēslu veidā. Kāpēc viņiem domāt par mūsu salmiem, tērēt enerģiju un laiku? Tie kļūst slinki.

AAL ir inde mikroorganismiem. AAL mēs varam salīdzināt  ar antibiotikām cilvēkiem. Ar antibiotikām mēs nogalinām gan labās, gan sliktās baktērijas. Ja ko atņemam, tad mums jāliek vietā. Lauksaimniecībā ir līdzīgi: ja mēs mikroorganismus jeb baktrijas iznīcinām, tad mums jāliek vietā. Ja to nederam, tad aiziet ķēdes reakcija – nesadalījušies salmi, sablīvēta augsne.

Organika pati par sevi ir tikpat nedzīva kā smiltis. Ne minerālmēsli, ne organika pati par sevi nepāriet augiem uzņemamā formā. Baktērijas, sēnītes, sliekas un citi augsnes iemītnieki ir tieši tie, kas sadala pēcražas atlikumus, pārveido barības vielas augiem uzņemamā formā un padara augsni auglīgāku. Dzīvāka augsne nodrošina arī irdenāku augsni un mazāku degvielas patēriņu to apstrādājot.

Dabīgie helāti. Barības elementus lapu mēslojuma veidā var uzņemt  dažādos veidos – 1) sāļu, oksīdu un lignosulfonātu veidā; 2) EDTA (helāti) veidā; 3) dabīgo helātu veidā (aminoskābes, humīnvielas). Aminoskābēm ir mazākais molekulārais svars 75-147 Daltoni, tās ir neitrālas t.i. bezpola un tās kā bumbiņas brīvi pārvietojas pa augu un iznēsā aminoskābes un mikroelementus pa visu lapu. Humīnvielas savukārt ir lielmolekulāri ķīmiskie savienojumi ar molekulāro svaru 200000 – 300000 Daltoni, tomēr pateicoties daudzajām brīvajām saitēm, tās viegli saista barības elementus un citas vielas. Atšķirībā no sāļiem, helātiem ar EDTA, organiskās skābēm (aminoskābes, humīnskābes,fulvoskābes u.c.) atvārsnītes atveras uzreiz un šīs skābes ar pievienotajiem barības elementiem vai AAL ātri nokļūst augā.

 

Kāpēc būtu jāsamazina minerālmēslu lietošana:

-   Minerālmēsli samazina humusa (trūda) saturu augsnē (bez humusa augsne ir kā smiltis pludmalē), samazina augsnes pH līmeni (20 gadus lietojot minerālmēslus, pH no 4.9 samazinās uz 4.0-4.3), veicina mikroorganismu depresiju, samazina mikroorganismu aktivitāti, no minerālmēslu slāpekļa augi izmanto tikai 30-60% (pārējais nonāk atmosfērā, gruntsūdeņos).
-   Pārmērīga minerālmēslu lietošana nav rentabla, ražība nepalielinās proporcionāli lietotajiem minerālmēsliem.
-   Daļu no barības elementiem var iegūt pateicoties mikroorganismiem. Ekonomiski izdevīgi ir lietot mikroorganismu produktus, aizvietojot daļu minerālmēslu normas ar mikroorganismu preparātiem.

LPKS Agrario piedāvā dažāda veida bioloģiskas izcelsmes preparātus:

-   mikroorganismus saturošus – Azofix, Fosfix, Biofert, BactoMix2, BactoMix5.

Minerālmēslu ilgstoša lietošana samazina mikroorganismu aktivitāti. Augsne paliek sablīvēta, vērojot lauku no augšas, redzamas lauka daļas ar nīkuļojošiem augiem, lauka daļas ar ūdens peļķēm.  Apstrādajot salmus ar slāpekļa baktērijām  (augsnē brīvi dzīvojošās baktērijas, kas saista atmosfēras slāpekli) vai preparātiem, kas satur vairākus baktēriju veidus un barību tām (Amalgerol, Penergetic k melases vai bentonīta formu), tiek aktivizēta augsnes mikroorganismu darbība, mikroorganismi  pārveido barības vielas augiem uzņemamā formā, salmi jau pēc 1 nedēļas būs daļēji sadalījušies un atbrīvojuši salmos ieslēgtās barības vielas.

Apkopojums, ko dod mikroorganismus saturošie produkti: piesaista gaisa slāpekli  (Azofix, Biofert, BactoMix5), padara pieejamu augsnes fosforu (Fosfix, Biofert) un kāliju (Biofert), veicina salmu sadalīšanos (Azofix, BactoMix5). Visi šiem produkti paaugstina augsnes mikrobioloģisko aktivitāti un lietojot vairākus gadus, mazinās augsnes sablīvējums.

-   aminoskābes saturošus - Fertigrain Start, Fertigrain Foliar, Tecamin Max u.c.

Pasaulē aminoskābes lauksaimniecībā sāka izmantot pirms vairākiem gadu desmitiem, lai palīdzētu augiem atgūties no stresa. Stresa apstākļos augi pastiprināti izstrādā aminoskābes un tas apstādina to attīstību uz dažām dienām (sals, sausums, karstums, AAL lietošana u.c.). Iedodot aminoskābes, augs turpina attīstību. Aminoskābēm pievienotie mikroelementi stimulē augus meklēt šīs barības vielas.

-   bioloģiskas izcelsmes polimērus saturošu – Albit. „Preparāts „Albit”  patreiz ir vienīgais Latvijā piedāvātais bioloģiskas izcelsmes preparāts, kas nesatur mikroorganismus un ir guvis atzinību kā preparāts ar fungicīda īpašībām. Atšķirībā no ķīmiskajiem fungicīdiem, „Albit” nav toksiska ietekme uz patogēniem, tas aizsargā augu pret slimībām, palielinot auga imunitāti. Tāpēc to iesaka lietot pirms slimības ir parādījušās un gadījumos, kad slimības skārušas līdz 30% augu. Lielākas slimību izplatības gadījumos iesaka lietot „Albit” bākas maisījumos ar ķīmiskajiem fungicīdiem. Samazinot fungicīda normu par 50% maisījumā ar „ Albit”, fungicīda efektivitāte saglabājas kā lietojot pilnu normu.

-   humusvielas saturošus – Humi Extra, Blackjak.

Humusvielas ir tās pašas trūdvielas, kuras rodas organiskajām vielām (augu atliekām) sadaloties, pateicoties mikroorganismu darbībai. Tās var nosaukt par augsnes sulu, jo pārsvarā tās tiek iegūtas no kūdras. Preparāts „Blackjak” tiek iegūts no leonardītiem (zemas šķiras ogles), un satur ne tikai humīnskābes un fulvoskābes, bet arī ulmīnskābes. Kaut arī humusvielas nav mēslojums, tās veicina augšanu pateicoties to molekulām, kas līdzigi augu hormoniem stimulē augu augt. Pateicoties savai struktūrai, humusvielas darbojas kā sūklis, kas uztver barības vielas, kas veidojas augiem sadaloties un neļauj tām izskaloties, kā arī stimulē augu uzņemt barības vielas.

Humusvielas uzlabo augu izturību pret slimībām un stresu. Ir svarīgi ievērot norādīto preparāta koncentrāciju, jo lielākā koncentrācijā tās var nomākt pašu augu augšanu radot pārmērīgu stresu. Apkopojot augstāk minēto, humusvielas varam nosaukt par augsnes ielabotāju un augšanas stimulatoru.  Iesakam lietot augsnēs  ar zemu trūdvielu saturu (zem 3%), kur humīnskābju un fulvoskābju saturs ir zems.

-   fitohormonus saturošus – GreenCytokinin, Biofalga, Amalgerols.

Fitohormoni regulē augu augšanu un attīstību, ietekmējot šūnu dalīšanos, stiepšanos un diferenciāciju. Daži fitohormoni piedalās īslaicīgās fizioloģiskās reakcijās uz vides izmaiņām. Katram no tiem ir atšķirīga ietekme atkarībā no koncentrācijas un auga attīstības stadijas. Tie veicina spēcīgas sakņu sistēmas izveidi, augsnes dzīvo mikroorganismu darbību, līdz ar to uzlabojas augu barības elementu pieejamība un uzņemšana.

-   bioloģiskas izcelsmes  kodnes - Fertigrain Start, Albit, Penergetic p, BactoMix2.

-   bioloģiskas izcelsmes  produkti, kas veicina SALMU sadalīšanos – BactoMix5, Azofix + Penergetic k vai  Amalgerol.

Dzīvāka augsne nodrošina daudz ātrāku salmu sadalīšanos un attiecīgi augiem ātrāk pieejamas barības viela. Apstrādājot salmus ar ieteiktajiem preparātiem, salmi jau pēc 1 nedēļas ir daļēji sadalījušies un sāk atbrīvot salmos ieslēgtās barības vielas.

Bioloģiskajās saimniecībās var lietot: Azofix, Fosfix, Biofert, BactoMix2, BactoMix5, Penergetic, Albit, Fertigrain Start un Foliar, Tecamin Max, Amalgerol.

Būsim priecīgi atbildēt uz Jūsu jautājumiem:

Iveta Savdona, mob.tālr: 29359160;
Guntars Ozoliņš, mob.tālr: 26534858.